Web designer czy web developer? - reklama blog


Większość klientów zainteresowanych własną stroną internetową nie zna pojęć web designer i web developer, a jeśli nawet jest inaczej to bardzo często nie dostrzegają różnicy między nimi związanej z ich podejściem do pracy, a przede wszystkim umiejętnościami. Różnicy bardzo istotnej, ponieważ mającej realny wpływ na ostateczną formę, możliwości oraz funkcjonalność strony www.

Twórcy stron internetowych - Web Developer i Web designer

Shane Snow, nowojorski dziennikarz, przedsiębiorca oraz grafik stworzył ciekawą infografikę pozwalającą w łatwy sposób odróżnić web developera od web designera. Nie jest ona do końca "prawdziwa" i często można spotkać designera w bojówkach czy developera w Macbookiem. Bardziej istotne jest jednak "przesłanie", które obaj panowie mają na koszulkach, które jednocześnie określa priorytety każdego z nich.

Podstawowym zadaniem Web designera jest sprawienie aby strona internetowa była atrakcyjna wizualnie i przyciągała uwagę. Jego rolą jest tworzenie grafiki, ilustracji czy animacji, a przede wszystkim dobór kolorystyki i layoutu, który umożliwi jak najlepszą prezentację treści na stronie.

Musi więc on posiadać umiejętności obsługi programów do obróbki grafiki rastrowej, znajomość kodu pozwalającą na zastosowanie rozwiązań graficznych w strukturze strony www oraz trudno definiowalny "zmysł artystyczny". Istotna jest także znajomość zasad optymalizacji szybkości wczytywania witryny oraz wdrażania znacznej część elementów odpowiedzialnych za użyteczność.

Web developer odpowiedzialny jest z kolei za funkcjonalność strony i jej integrację z layoutem. Zajmuje się także wprowadzaniem rozwiązań z zakresu użyteczności, związanych z funkcjonalnościami, które tworzy. Wskazana jest więc choćby podstawowa znajomość HTML-u. To on zajmuje się także z czynnikami SEO, które mają wpływ na pozycjonowanie czyli pozycję strony internetowej w wyszukiwarce.

Połączenie umiejętności web designera i web developera jest konieczne aby być pewnym, że strona internetowa będzie spełniać wszystkie wymagania zarówno klienta jak i użytkowników. Istnieją oczywiście osoby, które posiadają wiedzę pozwalającą na kompleksowe podejście do tematu tworzenia strony internetowej jednak większość jest w stanie zająć się tylko swoją działką.

Nie spotkałem oczywiście web designera bez choćby podstawowej znajomości PHP czy Javascript tak jak nie spotkałem developera, który kwestionowałby znaczenie layoutu jednak działając w pojedynkę nie będą oni w stanie zapewnić takiego efektu finalnego jak pracując w duecie.

Nie przejmuj się jeśli nie masz możliwości zatrudnienia obu specjalistów lub jeśli nie wiesz, który będzie najlepszy dla odpowiedniej realizacji Twoich celów. Upewnij się tylko czy osoba, którą wybierzesz będzie świadoma swoich ograniczeń oraz zróżnicowania zadań jakie przed nią stoją.Kompleksowe strony internetowe

Najlepszym wyjściem byłoby jednak zaufanie firmie zewnętrznej takiej agencja reklamowa czy agencja interaktywna, która zapewni kompleksową obsługę w zakresie designu jak i developingu podpartą dobrym copywritingiem, solidnym pozycjonowaniem, social marketingiem i innymi rozwiązaniami uzupełniającymi.

Te często lekceważone działania są dziś niezbędne jeżeli poważnie myślimy o sukcesie naszej witryny internetowej w otoczeniu konkurencji "wyznającej" tradycyjne metody tworzenia stron internetowych.

Sytuacja ta ma także wpływ na przedstawiony na infografice stworzonej przez Snow'a tradycyjny podział twórców stron na web designerów i developerów. Postaci powinno być tutaj co najmniej kilka gdyż tylko wąska specjalizacja pozwoli zapewnić najlepszy efekt końcowy czyli (prawie) idealną stronę www.