Reklama prasowa - reklama blog


Reklama prasowaReklama prasowa narodziła się praktycznie jednocześnie
z pojawieniem się prasy codziennej. Co więcej, to właśnie reklama pozwoliła na upowszechnienie dostępu do informacji dzięki temu, że koszty produkcji były pokrywane z wpływów
z ogłoszeń. Prowadziło to do obniżki cen, wzrostu liczby odbiorców przy jednoczesnym wzroście liczby reklam.

W dzisiejszych czasach większa ilość źródeł informacji sprawia, że reklama prasowa jest mniej efektywna niż kiedyś jednak w niektórych branżach cały czas może przynosić wymierne korzyści. Wszystko zależy od produktu, grupy docelowej, a przede wszystkim od właściwego przygotowania treści i wyglądu reklamy.

Reklama w prasie ma kilka zalet wśród których najważniejszą jest dużo stopień koncentracji odbiorcy na tekście, który czyta. W przypadku innych mediów takich jak telewizja czy przede wszystkim strony internetowe jego uwaga jest cały czas rozpraszana przez ruch, „migające” banery czy okienka pop-up. Istotny jest również czas jaki poświęcamy gazecie co sprawia, że reklama pozostaje w pamięci klienta na dłużej, a tym samym jest bardziej skuteczna.

Podstawą skutecznej kampanii jest odpowiedni wybór miejsca, wielkości i częstotliwości emisji gdyż to od tych czynników zależy koszt całej kampanii. Warto zauważyć, że zwiększone nakłady na reklamę prasową nie zawsze spowodują proporcjonalny wzrost jej efektywności. Dla przykładu – według badań – całostronicowe ogłoszenie przyciągnie uwagę około 80% czytelników podczas gdy aż 60% zauważy reklamę zajmująca jedną czwartą strony. Warto wykorzystać ten fakt przy ograniczonym budżecie, zwłaszcza, że dużo korzystniejsze jest zwiększenie częstotliwości emisji kosztem zmniejszenia wielkości ogłoszenia. Doprowadzi to do większego „opatrzenia się” reklamy, a tym samym wzrostu zaufania odbiorców. Istotna jest wtedy jednak konsekwencja w treści i layoucie ogłoszenia gdyż nawet drobne zmiany mogą zaprzepaścić ten efekt.

Reklama prasowa BoschaTworzenie reklamy to przede wszystkim wybór odpowiedniego nagłówka gdyż to od niego zależeć będzie sukces całości. Spróbuj przedstawić klientom konkretne korzyści jakie uzyskają wybierając Twoją ofertę. Po prawej stronie widzimy reklamę zmywarki firmy Bosch, którą według niezależnych badań cechuje niska cena i wysoka jakość. To dobra metoda gdyż 57% konsumentów ufa reklamie zawierającej takie treści. Warto także wykorzystać dobry efekt "gwarantowanej satysfakcji lub zwrotu pieniędzy" gdyż duży odsetek klientów (ponad 60%) odbiera tak reklamowane produkty jako bardziej wiarygodne. Oczywiście wszystkie tego typu "chwyty" muszą mieć poparcie w rzeczywistości gdyż podawanie nieprawdziwych informacji może mieć poważne konsekwencje, wśród których utrata klienta może być najmniej dotkliwa.

Wykorzystanie reklamy prasowej w kampanii nie jest więc rzeczą łatwą, a przedstawione zagadnienia to zaledwie czubek góry lodowej. Warto jednak podejść do tematu profesjonalnie dzięki czemu reklama będzie skuteczna i dobrze spełni swoje zadanie przynosząc Twojej firmie konkretne zyski