Najlepsza drukarnia? - reklama blog


Drukarnia KaliszWynalezienie druku przez Gutenberga niewątpliwie było jednym z najbardziej istotnych wydarzeń w historii świata i szybko spowodowało proste obniżenie cen książek i druków, a następnie rozpowszechnienie się słowa pisanego.

Wystarczy powiedzieć, że ręczne przepisanie Biblii trwało wcześniej około czterech lat. Możliwość skrócenia tego czasu spowodowała bardzo szybkie rozpowszechnienie nowego wynalazku, na całym kontynencie europejskim powstały setki drukarni i początkowo wykorzystywane były przede wszystkim
w druku książek i dokumentów urzędowych.

Dziś profil działalności drukarni zmienił się znacznie, a podstawowym produktem są materiały poligraficzne oferowane firmom lub agencjom reklamowym je obsługującym. Są to przede wszystkim ulotki, wizytówki, teczki ofertowe i plakaty. Konkurencja na rynku drukarni jest duża więc odpowiedni wybór nie jest prosty.

Podstawowym czynnikiem dla większości klientów jest oczywiście koszt wydruku. Rozbieżności cenowe
w ofertach poszczególnych drukarni na np. ulotki bywają bardzo duże co rzadko wynika z różnic jakościowych, a raczej z chęci wyższego zarobku u niektórych „drukarzy” lub ograniczeniach maszyn zwiększających koszty produkcji. Dodatkowo – na rynku istnieją dwa typy drukarni – cyfrowe i offsetowe.

Drukarnie cyfrowe sprawdzają się tylko w wydrukach niskonakładowych i przy większym nakładzie cena wydruku będzie dla klienta bardzo niekorzystna. Druk offsetowy z zasady jest drukiem wysokonakładowym jednak postęp technologiczny sprawił, że granica wysokiego nakładu obniżyła się znacznie zostawiając bardzo niewiele miejsca dla druku cyfrowego.

Dla jasności, podział ten bywa dość umowny – drukarnia Ruckon dostarcza głównie produkty offsetowe jednak w przypadku niewielkich zamówień oferujemy klientom również druk cyfrowy.

Drugim czynnikiem wyboru drukarni powinien być niewątpliwie termin realizacji. W przypadku drukarni cyfrowej jest on zazwyczaj bardzo krótki. Druk offsetowy wymaga większych przygotowań - termin realizacji może co prawda dorównać cyfrowemu, ale najczęsciej kosztem wyższej ceny.

Trzecim istotnym elementem jest wysoka jakość wydruku, która nawet w przypadku prostego zlecenia (jak np. ulotki) realizowanego przez drukarnię nie jest oczywista. Jakość to jednak temat rzeka więc zajmiemy się już nim w następnej części wpisu o wyborze odpowiedniej drukarni.